Základy oblékání – přehled

Pokud se chceš dozvědět všechny potřebné informace o tom, jak se oblékat – odkud vůbec začít s tvorbou svého stylu, jaké zvolit barvy a střihy, jak kombinovat, sestavit si šatník…, tohle je to správné místo.

Přináším kompletní přehled tématicky seřazených článků na téma oblékání – prostě vše, co potřebuješ do začátku vědět.


Dojmy & pocity

  • Úplný základ autentického oblékání, aneb co je dobré chápat, než se vydáš hledat a tvořit svůj styl.
  • I když si přečteš stovky článků a popisů stylů, je to k ničemu, když nedokážeš dát i na svůj pocit. Ten nakonec stejně rozhodne.

Dojem z mé osobnosti = dojem z mého stylu –> ten pravý styl
“Tohle miluju!” “V tom se cítím dobře!”
správný pocit –> ten pravý styl


Prvky v oblékání

  • Prvky jsou ve stylu, podobně jako v chemii, částečky, ze kterých se celý styl (dojem) skládá. Pokud si koupíme oděv s romantickými prvky a zkombinujeme jej s dalšími oděvy s romantickými prvky, vznikne nám outfit čistě v romantickém stylu.
  • Stejně tak můžeme snadno vytvořit úplně nový styl – v podstatě stačí dát dohromady nějaké prvky a nový styl pojmenovat.
  • V praxi většinou budeš kombinovat části několika stylů a z nich tvořit svůj styl, spíše, než nosit jeden již existující čistý styl nebo začínat úplně od nuly (ale od nuly jít můžeš).
  • A jak poznáš, které prvky zařadit do svého stylu? Dej na své pocity a na svou povahu. Jací jsme, tak bychom měli působit, a takové prvky nosit.

Správné prvky –> správný dojem = ten pravý styl


Jin & Jang

Zjednodušeně: jin = ženský princip; jang = mužský princip

Jak to ale souvisí s oblékáním?

Bavili jsme se o dojmech a prvcích. Dá se říct, že jin a jang jsou také typy dojmů. Některé *ženy působí ve svém stylu velmi ženským dojmem (používají prvky, které máme spojené s ženstvím), některé jsou spíše jangové a některé to mají poměrně vyrovnané.

Jelikož jin a jang už mají přiřazené určité povahové vlastnosti a prvky oblékání, můžu ti pomoci si ujasnit, ke kterému pólu se přikláníš.

  • Silněji jinoví lidé: mají na prvním místě rodinu a mezilidské vztahy, svou domácnost mají rádi v pořádku, jsou spíše pečující a empatičtí, mají vztah spíše k přírodě a historii než městu a moderně, jsou pasivnější (tolik se neženou za výkonem a když ano, nesedí jim to)
  • Jinové prvky jsou: všechno oblé a měkké – tvary, látky; tmavší a tlumené barvy, složitost, ozdobnost, **věci naznačující otevřenost, zranitelnost a pasivitu (u žen to jsou např. sukně, šaty, výstřihy a podpatky, ve kterých se prostě běhat nedá)
  • Silněji jangoví lidé: mají na prvním místě kariéru, výkon, cestování, seberozvoj, mohou působit chladněji, je pro ně důležitý rozum, jsou aktivnější, vztah mají spíše k městu a moderně (mají rádi ten ruch)
  • Jangové prvky jsou: všechno tvrdé, hranaté, jednoduché, ostré; výrazné a jasné barvy, věci naznačující praktičnost, nezávislost, akci (pohodlné boty, kožené bundy, vše sportovní, …)

*Stejně jako ženy mohou mít jangový styl, někteří muži mohou také více směřovat k jinovému! Neznamená to ale, že by nosili sukně. Jejich pánské oblečení má prostě jinové prvky.

**Vím, že z tohoto popisu se mohou feministicky orientovaným, emancipovaným ženám zvedat mandle. Faktem ale je, že ženská energie je spojena se zranitelností a pasivitou, což z ní ovšem nedělá něco špatného. Naopak, místo abychom si dokazovaly mužnost na mužském poli, měly bychom my ženy dokazovat, že ženské kvality jsou stejně dobré a významné – třeba i tím, že se za ně nebudeme stydět.


Vybírání stylu

10 stylových esencí

Barvy

Střihy a postava

Kombinování stylů (a tvorba svého)

Tvorba šatníku a nákupy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *